چک لیست ساختمان ویژه مهندسان عمران و معماری

برخی از ویژگی ها

مجموعه‌ای کاربردی برای:پیمانکاران، ناظران، مجریان،‌مشاوران و بازرسان

چک‌لیست مجموعه سوالاتی منظم و هدفمند است که به تفکیک مراحل اجرایی تهیه شده و ارتباط بین فرآیند‌های کنترلی را فراهم می‌آورد. انجام هر گونه فعالیت کنترلی بدون ابزار چک‌لیست، بسیار دشوار و به عبارتی غیرممکن است؛ حال چه این فرآیند «نظارت» باشد که کنترلی دائمی بر عملیات اجرا است، یا «بازرسی» که کنترلی موردی و مرحله‌ای است.

موجود
قابل پرداخت :
28,000
توماناجرای ساختمان از مجموعه مراحل اصلی تخریب، گودبرداری، اجرای فونداسیون، اجرای اسکلت، سفت‌کاری، تاسیسات برقی و مکانیکی، نازک‌کاری و اتمام عملیات تشکیل شده است که هر کدام از این مراحل شامل جزئیات اجرایی متعددی بوده و لازم است که در حین عملیات توسط ناظر و یا بازرس فنی مورد تایید قرار گیرد.

در کتاب حاضر مجموعه چک‌لیست‌های اجرایی ساختمان بر اساس مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان، نشریات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و آیین‌نامه‌های فنی و ایمنی برای «ساختمان‌های متعارف شهری» تهیه و ارائه شده است. ساختمان‌هایی با 4، 5 طبقه‌ مسکونی یا اداری، و یک تا دو طبقه زیرزمین. هر چند اکثر موارد تدوین شده در چک‌لیست‌ها قابل استفاده برای عموم ساخت و سازها در هر متراژ و ارتفاعی است. همچنین تلاش شده است طراحی چک‌لیست‌ها و ترتیب و توالی موارد کنترلی به گونه‌ای باشد که علاوه بر ناظران، مجریان و بازرسان، سازندگان و پیمانکاران ساختمان نیز در مراحل مختلف کار از کتاب بهره‌مند باشند.

کتاب چک لیست ساختمان ویژه عمران معماری مجموعه سوالاتی منظم و هدفمند است که به تفکیک مراحل اجرایی تهیه شده و ارتباط بین فرآیند‌های کنترلی را فراهم می‌آورد. انجام هر گونه فعالیت کنترلی بدون ابزار چک‌لیست، بسیار دشوار و به عبارتی غیرممکن است؛ حال چه این فرآیند «نظارت» باشد که کنترلی دائمی بر عملیات اجرا است، یا «بازرسی» که کنترلی موردی و مرحله‌ای است.

کتاب چک لیست ساختمان ویژه عمران معماری که بر مبنای فصل پنجم کتاب «همراه ناظر ساختمان» تهیه شده است، بازنگری کلی شده و نسبت به منبع اولیه دارای اصلاحات به قرار زیر است:

۱.اصلاح برخی موارد کنترلی قابل تجمیع در موارد دیگر.

۲. افزودن موارد کنترلی جدید و کامل­تر شدن محتوای هر بخش.

۳. تغییر محتوای نوشتاری موارد چک­لیست­ها با تخلیص جملات، حذف کلمات و جملات تکراری و یکنواخت، و تبدیل جملات سوالی به عبارات فنی.

۴. تفکیک چک­لیست­های کلی هر مرحله از ساختمان به چک­لیست­های مجزا.

۵. تکمیل توضیحات در انتهای هر چک­لیست.

قابل ذکر است موارد کنترلی تهیه­ شده در این کتاب، برای ساختمان­های متعارف شهری کاربرد دارد. ساختمان­هایی با ۴، ۵ طبقه مسکونی یا اداری، و یک تا دو طبقه زیرزمین. هر چند اکثر موارد قابل استفاده برای عموم ساخت­ و­ سازها در هر متراژ و ارتفاعی است.

در چک­ لیست­های ارائه­ شده، در قسمت پاسخ به موارد کنترلی عبارات تایید، ناقص و توضیحات قید شده است. قسمت توضیحات می­تواند به ارائه دستورکارهای تصحیح موارد ناقص اختصاص داده شود.

در مجموع حدود ۱۸۰۰ مورد کنترلی در چک‎لیست‎های کتاب لحاظ شده که به نوعی ۱۸۰۰ نکته اساسی و کاربردی در نظارت و اجرای ساختمان است. امید است با توجه تلاش‌های انجام گرفته، کتاب چک لیست ساختمان ویژه عمران معماری موجب ارتقا کیفیت خدمات مهندسی ساختمان شده، افزایش کیفیت ساخت­ و­ سازها در کشور عزیزمان ایران را در پی داشته باشد.

مشخصات کتاب

نویسنده مهندس سیامک الهی‌فر، مهندس حامد خانجانی
ناشر نوآور
سال چاپ 1397
نوبت چاپ چاپ اول
شابک 9786001683954
web site hit counter