تحلیل پاسخ زلزله در سطح با نرم افزار EERA

برخی از ویژگی ها

کتاب فوق توسط جناب آقای دکتر مهدی علیرضایی و مهندس فریده بهرامی در حدود یکصد صفحه تهیه و تالیف شده است. بطور کلی درباره نرم افزار EERA میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  تحلیل واکنش زلزله خطی معادل گرفته شده است. ورودی و خروجی EERA به طور کامل برنامه گسترده باهم تلفیق می گردند.
  • این نرم‌افزار جهت تحلیل یک بعدی پاسخ زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر پایه روش خطی معادل بازسازی شده است.
موجود
قابل پرداخت :
15,000
تومانکتاب فوق توسط جناب آقای دکتر مهدی علیرضایی و مهندس فریده بهرامی در حدود یکصد صفحه تهیه و تالیف شده است. بطور کلی درباره نرم افزار EERA میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  تحلیل واکنش زلزله خطی معادل گرفته شده است. ورودی و خروجی EERA به طور کامل برنامه گسترده باهم تلفیق می گردند.
  • این نرم‌افزار جهت تحلیل یک بعدی پاسخ زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر پایه روش خطی معادل بازسازی شده است.
  • تحلیل یک بعدی پاسخ زمین بر پایه‌ این فرض استوار است، سطح زمین و تمامی لایه‌های زیر سطح زمین افقی بوده و در تمام جهات جانبی نامحدود بوده است.
  • روش خطی معادل امکان بهره‌ گیری از تابع تبدیل جهت ایجاد رابطه بین پارامترهای مورد مطالعه (مانند شتاب یا سرعت سطح زمین) با پارامترهای معلوم (مانند شتاب بستر سنگ) را فراهم می‌سازد.
  • طبیعت یک تابع تبدیل تحت تأثیر ضخامت، سختی و خصوصیات میرایی هر لایه خاک می‌باشد تابع تبدیل متأثر از خواص سنگ بستر نیز می‌باشد. از آن جایی که روش خطی معادل پاسخ در هر دو نقطه در یک توده به صورت یگانه به یکدیگر وابسته می‌باشند. در نتیجه می‌توان حرکت یک بخش را در هر نقطه خاک تعیین کرد و حرکت ایجاد شده در هر نقطه دیگر را محاسبه کرد این امر امکان بهره‌ گیری از حرکت یک توده خاک که در سطح زمین ثبت شده است را جهت محاسبه حرکتی که در بستر سنگی ایجاد می‌کند نیز فراهم می‌نماید.در طول زمین لرزه های اخیر، حرکات زمین در مکانهایی که خاک نرم داشتند به طور کلی با توجه به شرایط خاک منطقه بیشتر از حرکات برون زدهای نسبتاً سنگی بوده است با این توضیحات منابع محل خاک با استفاده از چندین برنامه کامپیوتری شبیه ‌سازی شده است به طوری که شرایط رسوب خاک تقویت شده از قبیل لایه ‌های مختلف خاک با گستره ‌ای محدود در نظر گرفته می‌شود یکی از اولین برنامه‌های کامپیوتری که بدین منظور راه ‌اندازی شده است برنامه shake بوده است. (این برنامه به عنوان مرجع برنامه‌های کامپیوتری در رشته مهندسی ژئوتکنیک لرزه ای به کار می‌رود ) SHAKE واکنش در یک سیستم خاک – سنگ با لایه‌های افقی را محاسبه می‌نماید که در معرض امواج برشی انتقال عمودی قرار دارد. تا اینکه نسخه‌های جدیدتر از این نرم‌افزار با نام EERA در سال ۱۹۹۸ ایجاد گردید.کتاب پیش رو نیز نحوه عملکرد و کار با این نرم افزار را تشریح میکند. این کتاب برای دانشجویان رشته مهندسی زلزله و کلیه علاقه مندان به مطالب لرزه ای و نرم افزارهای تحقیقاتی – پژوهشی موجود در این زمینه بسیار کاربرد خواهد داشت.

مشخصات کتاب

ناشر انتشارات پردیس علم
تعداد صفحات 48
سال چاپ 1397
نوبت چاپ چاپ اول
شابک 9786008366119