مبحث هجدهم : عایق بندی و تنظیم صدا

برخی از ویژگی ها

مبحث 18 با عنوان «عایق بندی و تنظیم صدا»هدف از تدوین مبحث ۱۸ تعیین حداکثر مجاز نوفه (صدای ناخواسته) و زمان واخنش بهینه در راستای فراهم آوردن صدارسانی مطلوب در ساختمان‌ها است. در نتیجه رعایت الزامات این مبحث سلامت و آسایش و شرایط مناسب شنیداری برای ساکنان ساختمان فراهم خواهد شد. زمان واخنش مدت زمانی است که طول می‌کشد تا انرژی صدا بعد از خاموش شدن منبع صدا، ۶۰ دسیبل افت کند.

موجود
قابل پرداخت :
13,000
تومانمبحث 18 با عنوان «عایق بندی و تنظیم صدا»هدف از تدوین مبحث ۱۸ تعیین حداکثر مجاز نوفه (صدای ناخواسته) و زمان واخنش بهینه در راستای فراهم آوردن صدارسانی مطلوب در ساختمان‌ها است. در نتیجه رعایت الزامات این مبحث سلامت و آسایش و شرایط مناسب شنیداری برای ساکنان ساختمان فراهم خواهد شد. زمان واخنش مدت زمانی است که طول می‌کشد تا انرژی صدا بعد از خاموش شدن منبع صدا، ۶۰ دسیبل افت کند.

در این مبحث نتایج شرایط آکوستیکی، آسایش صوتی و جلوگیری از اتلاف امکانات در زندگی ماشینی برای ساکنان شهرهای بزرگ شرح داده شده است.

مواد و عناصر ساختمانی که فضاهای ساخته شده را شکل می‌دهند، چگونگی شنیدن صداها و حتی چگونگی انتقال صدا به فضاهای اطراف را تعیین می‌کنند. با درک برخی از اصول پایه آکوستیکی و چگونگی کنترل صدا توسط مواد و ساختارها، می توان از بسیاری از مشکلات جلوگیری یا حداقل در مراحل اولیه آن را حل کرد و باعث کاهش هزینه‌های بازسازی شد.

مطالب موجود در مبحث ۱۸ از مجموعه مقررات ملی ساختمان به شرح زیر است.

  • مقررات آکوستیکی برای ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف
  • تعیین حداکثر تراز معادل نوفه زمینه در یک فضا
  • حداقل شاخص کاهش صدای وزن یافته برای پوسته خارجی ساختمان
  • جداکننده بین فضاهای مختلف
  • حداکثر تراز کوبه‌ای معمول شده وزن یافته برای سقف بین طبقات
  • زمان واخنش بهینه برای فضاهای مختلف با کاربری‌های متفاوت

    دامنه کاربرد مبحث ۱۸

    این مبحث برای تراز نوفه زمینه و زمان واخنش تعیین شده برای فضاهای مختلف و روش اندازه‌گیری مربوطه به تراز نوفه زمینه، زمان واخنش و شاخص‌های صدابندی جدارها کاربرد دارد.

مشخصات کتاب

ناشر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
سال چاپ 1396
شابک 978-600-113-167-7
نوبت چاپ چاپ دوم